Gebelik belirtileri subjektif, objektif ve kesin belirtlier olmak üzere üç gruba ayrılır.

Subjektif Belirtiler:

Amenore

Düzenli menstrual siklusu olan kadınlarda beklenen adetin gecikmesi veya olmaması durumudur. Ancak düzenli olan siklusun bozulmasının tek sebebi gebelik değildir. Hormonal düzensizlikler, emzirme, anemi, kronik hastalıklar, malnutrisyon, erken menepoz ve stres gibi durumlarda da adet düzensizliği görülebilinir.

Bulantı-Kusma

Gebelerde özellikle ilk üç ayda rastlanan bir durumdur. Tüm gebeler arasında görülme sıklığı %50’dir ve ilk gebeliği olan kadınlarda daha sık görülür. Bazı gebelerde nadirde olsa 3 aydan sonrada bu belirti görülmeye devam eder. Gebelik sürecinde metabolizmadaki değişiklikler, hcg düzeyinin artması ve stres gibi psikolojik faktörler bulantı kusmanın oluşmasına neden olmaktadır. Gebelik öncesi severek tükettiği yiyeceklere karşı bile tiksinti oluşabilir. Tam aksine gebelik öncesi tüketmediği ve sevmediği yiyeceklere karşıda aşerme durumu oluşabilir. Bulantı kusmanın önüne geçmek için özellikle gebeliğin ilk üç ayında aşırı baharatlı yağlı besinlerden uzak durulmalıdır. Kusmaya bağlı vücudun sıvı kaybını önlemek için sık sık sıvı alımına dikkat edilmelidir.

Sık İdrara Çıkma

Gebeliğin ilk aylarında büyümeye başlayan uterus mesaneyi baskılar bu baskıdan ötürü mesanenin duyarlılığı 3/3 artar ve gebenin sık idrara çıkılmasına neden olur. Bu baskı gebeliğin üç ve altıncı ayları arasında azalır. Fakat fetüs büyüdüğü ve prezente olduğu için son üç ayda tekrar mesanenin baskılanması artmakta ve bu sık israra çıkılmasına neden olmaktadır.

Memelerdeki Değişiklikler

Memelerde dolgunluk oluşur. Çevresinde renk değişikliği gözlemlenebilir. Hassasiyet oluşur.

Vajinal Akıntı

Gebelikle birlikte östrojen hormonunun artmasından dolayı akıntı görülür. Bu akıntı gebelik süresince devam eder. Kokulu bir akıntı değildir. Kaşıntıya neden olmaz. Beyazımsı bir renkte olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir